Dokumentarni film „Bošnjaci između dva svjetska rata“, autora Avde Huseinovića oslikava položaj Bošnjaka u turbulentnom periodu između dva svjetska rata, analizirajući političke, društvene i ekonomske izazove s kojima su se suočavali.Povod za snimanje filma je stota godišnjica od počinjenog genocida u Vraneškoj dolini nad Bošnjacima Šahovića i Pavinog polja koji je počinjen 9. i 10. novembra 1924. godine. Ono što je karakteristično za ovaj zločin je to što je počinjen u mirnodopskom periodu, za vrijeme vlasti Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Tokom filma autor posebno ističe značajne ličnosti kao što je Mehmed Spaho ,koji se borio za prava Bošnjaka unutar promjenljivih političkih okolnosti,a ostavio je i dubok i trajan pečat u historiji BIH.
Mehmed Spaho je bio prvi Bošnjak u Vladi Kraljevine SHS, a kao jedan od trojice ministara iz BiH .Spaho je bio ministar saobraćaja ,a i jedan od dva priznata zastupnika Jugoslovenske muslimanske organizacije među 11 Bošnjaka od 42 zastupnika Narodnog vijeća SHS za BiH.
Mehmed Spaho je rođen 1883. godine u Sarajevu. Otac mu je bio veliki poznavalac šerijatskog prava, te kadija u Jajcu, Sofiji, Damasku i Kairu. Mehmed je završio osnovnu školu i gimnaziju u Sarajevu (1902.), a Pravni fakultet u Beču (1906. god.). Doktorski ispit je polagao krajem 1907., a 1908. je promoviran u doktora pravnih nauka. Na početku se posvetio sudačkom zvanju, te je 1906.-1908. godine bio sudski prislušnik, a do 1910. godine advokatski pripravnik.
Kada je u Sarajevu osnovana Trgovačko-obrtnička komora, izabran je za njenog sekretara. Na tom položaju je ostao do stupanja u politički život. Bio je član Muslimanske narodne organizacije, član Narodnog vijeća poslije sloma Austro-Ugarske i ministar u Kraljevini SHS od 1921. do 1939. godine.
Umro je 1939. godine u Beogradu pod nerazjašnjenim okolnostima. Pretpostavlja se da je otrovan, da bi se uklonio kao moguća prepreka Cvetković-Maček sporazumu.
Organizator promocije je bilo Udruženje građana „Svjetlost“ Bugojno,koje radi od 2014.godine.