Međunarodni dan maternjeg jezika obilježen u MSŠ Gimnazija Bugojno

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Historijski razvitak bosanskog jezika i književnosti i arhaizmi  bile su teme kviza,koji je održan u MSŠ Gimnazija Bugojno,a povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika.Takmičilo se jedanaest ekipa,a i ovaj put učesnici su pokazali zavidno znanje.

Prvo mjesto sa 28 bodova osvojila je ekipa I D “Bosančice” Almin Duro, Zerina Đonlić, Edna Nasup, Tajra Habibović.

Drugo  mjesto sa 27 bodova  zauzela je ekipa I B razreda “Hanume” Nadža Karadža, Amila Ravnjak, Lamija Jusufspahić, Sarah Cinco.

Treće mjesto sa 26 bodova  osvojili su učenici II-IVA “Little Mix/Hanumeri” Adem Ugarak, Ensar Druško, Faris Dedić, Arijan Duradbegović.

Povodom Dana maternjeg jezika, učenici izborne nastave su uradili i pano, koji je postavljen ispred škole.Naredne sedmice će biti upriličeno i predavanje predstavnika Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu.Organizator kviza je Aktiv profesora bosanskog jezika i književnosti sa izbornom nastavom iz bosanskog jezika i književnosti.

UNESCO je ovaj datum odredio kao dan kada se veća pažnja posvećuje pitanjima njegovanja jezičke i kulturne različitosti. Dan maternjeg jezika je dio kulturnog identiteta naroda, tačka prepoznavanja  različitosti, ali i tolerancije i razumijevanja. Briga o maternjem jeziku je način dokazivanja svijesti o vlastitom identitetu, ali i veoma osjetljivo mjesto tolerancije prema drugom i drugačijem.

U svijetu se govori oko 6.000 jezika, a prema prognozama lingvista, do kraja 21. vijeka više od polovine, čak i do dvije trećine jezika će odumrijeti.Svake dvije sedmice u svijetu se ugasi po jedan jezik. Osnovno za preživljavanje jezika je da se prenosi djeci, da ima institucionalnu podršku, svoje pismo, da se njeguje u školama i medijima.

Generalna skupština UNESCO proklamirala je 1999. godine Dan maternjeg jezika, kao sjećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu (Bangladešu), jer su protestvovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.