I ove godine Udruženje “Slatki svijet” iz našeg grada će obilježiti 14.novembar – Dana dijabetesa. Povodom Svjetskog dana borbe protiv dijabetisa udruženje “Slatki svijet” će i ove godine organizovati akciju besplatnog mjerenja nivoa šećera u krvi za svoje članove, ali i sve građane. Svi zainteresirani mogu doći na štand koji će biti postavljen u TC “Bingo” i izmjeriti nivo šećera u krvi . Akcija će biti provedena u petak 14. novembra u trgovačkom centru Bingo od 13 do 15 sati. Iz Udruženja “Slatki svijet” pozvali su građane da se pridruže akciji i dodju provjeriti svoje vrijednosti šećera u krvi.
Svjetski dan dijabetesa utemeljen je 1991. godine od strane Međunarodne dijabetičke federacije (International Diabetes Federation – IDF) uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), kao odgovor na rastuću zabrinutost oko zdravstvene i ekonomske prijetnje koju predstavlja dijabetes. Taj dan postao je službeni dan UN-a 2006. godine.
Svjetski dan dijabetesa se svake godine obilježava 14. novembra, na rođendan Sir Fredericka Bantinga, koji je zajedno s dr. Charlesom Bestom 1922. godine otkrio inzulin.
Simbol Svjetskog dana dijabetesa je plavi krug, kojim se označava pozitivnost, život i zdravlje.
Tema obilježavanja Svjetskog dana dijabetesa 2024-2026 godine je „Dijabetes i dobrobit“. Dijabetes može uticati na svaki aspekt života oboljele osobe. Liječenje dijabetesa se nažalost često fokusira samo na regulisanje vrijednosti šećera u krvi, dok se dobrobit osobe zanemaruje. Podrška unaprjeđenju dobrobiti osobe oboljele od dijabetesa trebala bi prioritet u brizi oboljelih od dijabetesa.