Danas je obilježena 32. godišnjica zločina HVO-a nad bošnjačkim stanovništvom Ahmića, Donje Večeriske i drugih mjesta općine Vitez. Komemoraciji u Ahmićima prisustvovali su zvaničnici sa svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, kao i strani zvaničnici. Na početku komemoracije prikazan je film o zločinu u Ahmićima, film protiv poricanja i zaborava.Tokom obilježavanja 32. godišnjice, potpredsjednik Federacije BiH Refik Lendo,predsjednik Organizacionog odobra istakao je da je obaveza svih da govore i podsjećaju na historijske i pravne činjenice, da trebamo biti nositoci ideje suživota i zajendičke budućnosti.
Prisutnim se obratila i Enisa Ahmić-Mulić, preživjela svjedokinja. 16. aprila njeno djetinjsto je utihnulom prekinuto zvucima granata koje su jako odjekivale. Mi djeca Ahmića odabrali smo život, znanje poštenje, a ne mržnju, istina o Ahmićima ne smiju biti zaboravljena, poručua je između ostalog u svom obraćanju Ahmić-Mulić.
Komemoraciji u Ahmićima prisustvovali su zvaničnici sa svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, kao i strani zvaničnici, među kojima je bio i bivši komandant britanskog bataljona u okviru mirovnih snaga UN-a u BiH Boba Stjuarta.
U ime člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića , prisiutnima se obratio Mehmed Pargan savjetnik za dijasporu, raseljene osobe i saradnju sa organizacijama civilnog društva . U obraćanju prisutnima kazao da je da se danas s tugom i dubokim poštovanjem sjećamo žrtava zločina protiv čovječnosti počinjenog nad civilima u Ahmićima,
Podsjećamo, u ranim jutarnjim satima, 16. aprila 1993. godine, pripadnici jedinica za posebne namjene Hrvatskog vijeća obrane (HVO) “Džokeri” i “Maturice” izvršili su napad na selo Ahmići. Ezan za sabah-namaz, jutarnju molitvu muslimana, bio je znak za napad. Ubijeno je 116 bošnjačkih civila, a najmlađa žrtva u Ahmićima bila je tromjesečna beba.
Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije presudio je da su ubistva u Ahmićima bila zločini protiv čovječnosti. Jedan od zapovjednika HVO-a Dario Kordić osuđen je na 25 godina zatvora, Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić su osuđeni na kazne od šest do deset godina zatvora za sudjelovanje u masakru, ali su novom presudom 2001. godine oslobođeni optužbi.
Nakon komemoracije položeno je cvijeće i odata počast žrtvama zločina na Šehidskom spomen-obilježju kod džamije u Donjim Ahmićima.Istina o Ahmićima nikad neće umrijeti i mrtvi će jednom progovoriti a kada progovre nekima će biti kasno.