13. februar obilježava se kao Medjunarodni dan radija. Prilika je ovo da se podsjetimo na značaj ovog medija. Podsjetimo, Radio Bugojno program emituje od 13. oktobra 1969. godine i medju najstarijim je stanicama na prostoru BiH.
Svjetski dan radija, obilježava se 13. februara i posvećen je jednom od najvažnijih komunikacijskih alata u historiji. Podsjetimo 2012. godine Opća skupština UNESCO-a je današnji dan proglasila datumom obilježavanja Svjetskog dana radija, u znak sjećanja na 1946., kada je osnovan radio Ujedinjenih naroda, čime je počela tradicija radijskog emitovanja kao alata za međunarodnu saradnju i dijalog.
Radijski valovi postali su simbol globalne komunikacije. Od svog nastanka, radio je igrao ključnu ulogu u povezivanju ljudi, posebno u vremenima ratova i kriznih situacija, gdje je postao neprocjenjiv izvor informacija.
Iako smo svjedoci brzog razvoja digitalnih medija i interneta, radio ostaje relevantan i snažan alat u globalnoj komunikaciji. U mnogim zemljama, posebno u ruralnim i udaljenim područjima, radio je još uvijek često jedini izvor informacija. On omogućava ljudima da budu povezani sa svijetom i da dobiju vijesti, obrazovne sadržaje, zabavu i informativne programe, čak i u uslovima bez pristupa internetu.
Također, radio je ključan za pružanje brzih obavijesti u kriznim situacijama kada su druge komunikacijske mreže često izvan funkcije. Radio može brzo doći do široke publike, pružajući ljudima potrebne informacije koje mogu spasiti živote. Bez obzira na brzi napredak tehnologije, radio ostaje ključni alat za povezivanje, informiranje i edukaciju ljudi širom svijeta.
Radio Bugojno s emitovanjem programa počeo je 13. oktobra 1969. godine, a danas pored programa na frekvenciji 101 MHz program emituje i on-line.
Radio Bugojno postoji od 1969.godine i spada u red najstarijih radio stanica u BiH. Od tada do danas, kontinuirano se emituje program, uz par kraćih prekida tokom ratnih godina. JP RTV Bugojno osnovano je 1995. godine i kao takvo egzistira i danas. Radio stanica u Bugojnu postoji još od 1969. godine kada je 13. oktobra prvi put emitovan radio program, dok je Televizija počela s radom krajem 1992. godine. Prateći historiju razvoja ovog medija 13. oktobar obilježava se kao Dan RTV Bugojno.
Od januara 2024. RTV Bugojno emituje program 24 sata dnevno, što predstavlja značajan iskorak u pružanju kvalitetnog i kontinuiranog informativnog, kulturnog i zabavnog sadržaja za slušaoce. U narednom period, kada je u pitanju ovaj medij u planu je modernizacija programa s ciljem povećanja slušanosti putem digitalnih platformi.
Radio Bugojno, kao dio JP RTV Bugojno, nastavlja s unapređenjem programa kako bi slušaocima pružio kvalitetan, raznovrstan i aktuelan sadržaj. U planu je uvođenje novih emisija s naglaskom na lokalne teme, kulturu i zabavu, uz jačanje informativnog segmenta kroz brže i ažurnije vijesti.
Posebna pažnja posvetit će se digitalizacija i streamingu razvojem online platformi kako bi Radio Bugojno bio dostupan putem mobilnih aplikacija, omogućavajući slušaocima pristup programu bilo gdje u svijetu.
Veća interakcija sa slušaocima, jedan je od planova, uz uvođenje više emisija uživo, kako bi slušaoci mogli direktno učestvovati u program putem telefona i društvenih mreža.
Kao medij od posebnog značaja Radio Bugojno nastavit će s podrškom lokalnoj zajednici promovišući događaje, sportska dešavanja i kulturne manifestacija, uz aktivnu saradnju s institucijama, udruženjima i školama. Muzika svih žanrova, uz odabir najboljih muzičkih hitova i dalje će biti obilježje programa programa vašeg radija.
Radio Bugojno će u narednom periodu nastaviti s investiranjem u tehničku opremu i produkcijske kapacitete kako bi postao još konkurentniji i prepoznatljiviji medij u regiji. Naš cilj je pružiti kvalitetan radio program koji će odražavati potrebe i interese naših slušaoca, uz savremene medijske standarde.
Inače, prema registru korisnika dozvola RAK BiH, danas se u našoj zemlji emituje više od 150 radijskih programa.