Odluka Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o povećanju minimalne plaće ostavila je teške posljedice po socijalna preduzeća koja ne posluju po tržišnim principima. Među njima je i mostarsko socijalno preduzeće koje je, nakon sedam godina rada, bilo primorano zatvoriti svoja vrata, ostavljajući 19 osoba s invaliditetom bez zaposlenja.
Predsjednica Udruženja mladih „Ružičnjak – Los Rosales“ iz Mostara, Jasna Rebac, ističe da je zbog novih propisa o minimalnoj plaći iz preduzeća odjavljen ukupno 21 radnik, od kojih su 19 osobe s invaliditetom.
“Nismo dobili nikakvo upozorenje ni prijedlog rješenja. Odluka nas je zatekla preko noći. Socijalno preduzeće koje je pružalo priliku za rad osobama s intelektualnim poteškoćama nije moglo podnijeti dodatni finansijski teret. Ranije smo se snalazili – izrađivali suvenire, vodili catering, dostavljali hranu – ali ovo je bilo previše”, navodi Rebac.
Ona naglašava da su zaposlenici, iako suočeni s teškim uslovima, dolazili na posao i radili čak i bez primanja, jer im je to predstavljalo mnogo više od pukog zaposlenja. „Za mnoge od njih, ovo je bio prvi i jedini posao. Sada su ostali bez ikakve nade, a mnogi su već suočeni sa zdravstvenim problemima. Ljudi su ljuti, razočarani i marginalizirani jer sistem nije pokazao razumijevanje.“
Uprava preduzeća pokušala je reagovati – obraćali su se premijeru, ministrima, medijima, ali odgovor nikada nije stigao. Na kraju, Upravni odbor donio je tešku odluku o gašenju preduzeća.
Udruženje „Ružičnjak“ već godinama radi na podizanju svijesti o pravima osoba s invaliditetom i njihovom samozastupanju. Zatvaranjem ovog preduzeća ne nestaju samo radna mjesta – gubi se i prostor u kojem su se osobe s invaliditetom osjećale prihvaćeno, korisno i uključeno u društvo.
bljesak.info