Da li ste znali: Ko je bio paša koji je postao zloglasan u susjednoj Srbiji zbog jednog djela?

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Dana 3. aprila 1596. umro je Sinan-paša Topojani, osmanski vojskovođa i državnik koji je bio veliki vezir Osmanskog Carstva upravo u doba Bitke kod Siska 1593. godine. Poznat je u Turskoj i kao Kodža Sinan-paša (tur. Koca Sinan Paşa). Rodio se u Topojanu u Albaniji vjerojatno oko 1520. godine.

Sinan-paša bio je veliki vezir u čak pet navrata, i to u razdoblju između 1580 i 1596. godine. Na tom položaju je i umro. U prva tri mandata bio je Sinan-paša veliki vezir u službi sultana Murata III (unuka Sulejmana Osvajača), a u posljednja dva u službi Mehmeda III (sina i neposrednog nasljednika Murata III)

Sinan-paša je imenovan za guvernera Osmanskog Egipta 1569. godine, a kasnije je bio uključen do 1571. u osvajanje Jemena, postajući poznat kao Fātiḥ-i Yemen (“osvajač Jemena”).

Godine 1580. Sinan je komandovao vojskom protiv Safavida u Osmansko-Safavidskom ratu (1578-1590), a sultan Murad III ga je imenovao za velikog vezira. Sinan je, međutim, osramoćen i prognan naredne godine, zbog poraza njegovog poručnika Mehmed-paše kod Gorija tokom pokušaja opskrbe osmanskog garnizona Tbilisija.

Sinan je potom postao guverner Damaska, a 1589. godine, nakon velike pobune janjičara, po drugi put je postavljen za velikog vezira. Učestvovao je u nadmetanju za tron ​​u Vlaškoj između Mihnea Turcitula i Petra Cercela, i na kraju je stao na stranu prvog, nadgledajući Petruovo pogubljenje u martu 1590. Još jedna pobuna janjičara dovela je do njegovog smjenjivanja 1591., ali je 1593. ponovo bio veliki vezir i ponovo je bio opozvan za komandu treće godine. Osmanska vojska u Dugom ratu protiv Habsburgovaca. Bio je suočen s velikim gubicima na sjevernom frontu, koji je bio oslabljen smrću bosanskog komandanta Telli Hasan-paše tokom bitke kod Siska. Godine 1593. zauzeo je Vesprem i Palotu nakon 3-4 dana opsade i skrenuo pažnju na Sisak, gdje su poginuli Telli Hasan-paša i Ahmed-paša. Ubrzo je zauzeo Sisak i preko Novog Sada se vratio u Beograd.

Kada su Habsburgovci napali Szécsény i Nógrád, on je zatražio pomoć od Istanbula. Aga janjičara, Sokolluzade Lala Mehmed-paša, pritekao je za kratko vrijeme u pomoć. Godine 1593. Sinan-paša je uspješno opsjedao Vesprem i Varpalotu. Godine 1594. zauzeo je Györ (Yanıkkale).Sinan je 1594. godine za vrijeme ustanka u Banatu naredio da se mošti (ostaci) Svetog Save donesu iz Mileševe u Beograd, gdje ih je potom zapalio da bi obeshrabrio Srbe.

Uprkos pobjedama, ponovo je svrgnut u februaru 1595., ubrzo nakon stupanja na vlast Mehmeda III, i prognan u Malkaru. U avgustu je Sinan ponovo bio na vlasti, pozvan da predvodi ekspediciju protiv princa Mihaila Hrabrog od Vlaške. Njegov poraz u bici kod Călugărenija, bici kod Giurgiua i nizu neuspješnih sukoba s Habsburgovcima (koji su kulminirali razornom opsadom i padom Esztergoma koji je držao Osmanlije), doveli su ga još jednom u nemilost i lišen mu je pečata (19. novembra).

Smrt njegovog nasljednika Lala Mehmed-paše tri dana kasnije dovela je do toga da Sinan po peti put postane veliki vezir. Iznenada je umro u proljeće 1596. godine, ostavljajući za sobom veliko bogatstvo. Sinan-paša je sahranjen u Istanbulu u blizini Velikog bazara (Grand bazaar, Kapali čaršija).

Sinan-paša je postao veliki vezir pet puta između 1580. godine i njegove smrti 1596. godine. Imao je mnogo rivala, ali je bio i veoma bogat čovjek.

Tokom svog života Sinan-pašu su kritizirali otomanski birokrati poput Mustafe Âli koji je napisao da je Sinan promovirao Albance u osmansku vladu i vojsku. Savremeni turski historičari takođe primjećuju da je on ostao blizak svom naslijeđu i da će onima koji su albanskog porijekladavati prednost za položaje na visokom nivou unutar carstva.

Godine 1586., na njegov zahtjev, sultan Murad III je izdao dekret kojim je pet sela u Lumi oslobođeno svih poreza. Sinan-paša je sagradio tvrđavu Kačanik u Kosovskom vilajetu sa imaretom, dva hana, hamamom i džamijom koja i danas nosi njegovo ime.

Godine 1590. dao je izgraditi kiosk bisera iznad zidina okrenutih prema moru na Mramornom moru. Služila je kao posljednja rezidencija Murada III prije njegove smrti. Jedan od njegovih završnih projekata u Carigradu bio je kulije koji je od 1593. do 1594. godine završio Davut Aga, glavni carski arhitekta tog vremena. Odlikuje se složenim zidanjem i ukrasima türbea i sebila.

Bio je veliki graditelj karavan-saraja, mostova, kupatila i džamija. To uključuje grad Kačanik na Kosovu, važne zgrade u Sarajevu, Solunu i Beogradu, kao i u Istanbulu i drugim zemljama arapskog svijeta. Bio je veliki pristalica kraljice majke Safije Sultan za koju se kaže da je takođe bila albanskog porijekla.

Oženio se Esmehan Hanımsultan, unukom sultana Selima I. Imali su sina Mehmed pašu i tri kćeri Eminu, Hatidžu i Humu.

Na slici je prikazano njegovo turbe i kompleks koji su zasigurno, oni koji su posjetili Istanbul bar jednom, mogli primijetiti tokom šetnje prema dijelu Sultanahmet (Aja Sofija, Plava džamija, Hipodrom, Njemačka fontana…). Kompleks se nalazi na potezu Beyazit – Čemberlitaš – Sultanahmet.

 

wikipedia/NN157/