U okviru projekta PRO-Budućnost (Povjerenje, Razumijevanje, Odgovornost za budućnost) Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) danas je u bugojanskoj Gimnaziji upriličena „Živa biblioteka“.
Projekt implementira CRS (Catholic Relief Services) s Fondacijom Mozaik, Caritasom BiH, Forumom građana Tuzla, Helsinškim parlamentom građana Banja Luke i Međureligijskim vijećem u BiH.
Kako je kazao predstavnik Helsinškog parlamenta građana Banja Luke Aleksandar Žolja, radi se o projektu kojim se, na inovativan način, promovišu ljudska prava, ravnopravnost i tolerancija.
– Htjeli smo da skrenemo pažnju mladim ljudima na tamnu stranu rata i njegove posljedice. Jer, današnja omladina je rođena iza rata i nema pravu sliku o onome što se dešavalo u BiH – naglasio je.
Knjige u projektu, dodaje, predstavljaju ljude-žrtve rata, koji prepričavaju učesnicima svoje sudbine.
-Imamo „knjigu“ koja traži 25 članova svoje uže porodice, ženu koja je izgubila brata u ratu, ratnog veterana, franjevca-mirovnog aktivistu, povratnicu i slijepu osobu- žrtvu porodičnog nasilja. Niko od njih ne šalje poruku mržnje, nego poruke međusobnog dijaloga, suživota i mira – istakao je Žolja.
Projekt PRO-Budućnost provodi se četvrtu godinu u šezdeset bh zajednica, u kojima je već održano petnaestak „Živih biblioteka“.
Dosad je predstavljen u Modriči, Odžaku, Doboju, Istočnom Sarajevu, Goraždu, Bratuncu i nekim drugim općinama.
U utorak, 28. marta, ova aktivnost bit će organizovana u Jablanici, a u planu je da se projekt „Živa biblioteka“ nastavi i iduće godine.
Cilj je da se postigne održiv i dugotrajan mir i izgradi međusobno povjerenje među građanima, kao preduslov za ostvarivanje promjena u društvu, koje će omogućiti bolji život svim narodima u BiH.